Yeni Yılınız Bereketli Olsun Dileğiyle Narlı Hafif Pasta l Mutfağımdan Tadlar l Nefis Tarifler

NARLI HAFİF PASTA
Keki İçin
5 adet yumurta
1 su bardağı toz şeker
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 Türk Kahvesi fincanı nişasta
1 çimdik tuz
4 yemek kaşığı kakao
½ su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
Kreması İçin
2 poşet çilekli cremeole puding
4 su bardağı süt
1 poşet krem şanti
Üzeri İçin
Büyük bir kase ayıklanmış nar taneleri
1 poşet bitkisel çilekli jole
TARİFİ
Keki için yumurta aklarına bir çimdik tuz ilave edip krem şanti kıvamına gelinceye kadar çırpalım.
Ayrı bir kapta yumurta sarıları ile toz şekeri yumurtanın rengi açılıncaya kadar çırpalım. Çırptığımız yumurta sarısının içine su ilave edip biraz daha çırpalım. Kakao, kabartma tozu, vanilya ve nişastayı ilave edip kaşık ile karıştıralım. Ununu da ilave edip malzemeler birbirine karışıncaya kadar karıştırmaya devam edelim.
Yumurta akını üçte bir oranında kek harcına üç aşamada ilave ederek her seferinde aynı yöne karıştırmak suretiyle kek harcına yedirelim. Yağlı kağıt serilmiş kelepçeli 26 cm lik kalıbın içine kek harcımızı boşaltalım.
180 derece fırında keki pişmeye bırakalım. Kekin pişip pişmediğini kürdan testi yaparak kontrol edelim. Fazla pişirerek kekimizi kurutmayalım.
Kekimiz soğurken kremasını hazırlayalım. Krema için süt, çilekli puding ve krem şantiyi çırpma kabına alıp katılaşıncaya kadar blender yardımı ile çırpalım.
Soğuyan keki kalıptan çıkartıp ortadan ikiye keselim. Kelepçeli kalıbın çemberini servis tabağına koyalım ve içine ikiye kestiğimiz kekin alt parçasını yerleştirelim. Üzerine hazırladığımız kremanın hepsini koyup eşit bir şekilde düzleyelim. Diğer kek parçasını üzerine kapatıp hafif elimiz ile bastırdıktan sonra buzdolabına kaldıralım.
Bitkisel joleyi kutunun üzerindeki su miktarına göre hazırlayalım. Güzelce karıştırdıktan sonra içine ayıkladığımız nar tanelerini koyalım. 5 dakika bekleyip buzdolabında bekleyen pastanın üzerine narlı joleyi her tarafına nar taneleri gelecek şekilde koyalım.
Bir gece buzdolabında dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis yapalım.
Afiyet olsun.