Sercan Çam İle Aşure Nasıl Yapılır?

Yılın en bereketli günü Aşure günümüz kutlu olsun! Herkesin aşure tarifi kendine özel ama bizim aşure de en az sizinkiler kadar lezzetli ve bereketli! Koca bir tencere yapıp sevdiklerinizle paylaşmaya ne dersiniz?


AŞURE

2 SB buğday
1 SB kuru fasulye
1 SB nohut
150 gram kuru üzüm
3 YK pirinç
1 su bardağı süt
150 gram kuru kayısı
100 gram kuru incir
1 adet portakal
2,5 SB şeker
9-10 adet karanfil
1 çimdik tuz
1 çubuk tarçın
1 tutam karabiber
2 YK gül suyu
3 yemek kaşığı bal
Sıcak su

Hazırlanışı:

1 gün önce yapılacaklar, 1 su bardağı kuru fasulyeyi ve nohutu ıslatın. 150 gram kuru üzümü ve inciri suyun içerisinde bekletin. 3 yemek kaşığı pirinci bolca suyla yıkayın ve ıslatın.
Aşure günü yapılacaklar, kuru fasulye ve nohutu haşlayın.(düdüklü olursa kısa sürede haşlanacaktır.) Ufak bir sos tenceresinde pirinçleri az suyla haşlayın. Büyük bir tencerenin içerisine iyice yıkayıp süzdüğünüz buğdayları su kaynaya kadar pişirin ve ilk sarı suyunu lavaboya dökün. Tekrar üzerine temiz su ekleyip haşlayın. Buğdaylar pişip şiştikten sonra haşlanmış pirinç, nohut ve fasulyeyi dökün. Ara ara karıştırarak pişirmeye devam edin. Su azaldıkça sıcak su ilave etmeyi ihmal etmeyin. Kuru üzümleri ve incirleri beklettiğiniz suyu dökün. Kuru kayısıları doğrayın. İkisini birden tencereye ilave edin. 7-8 dakika pişirin. İçerisine bir portakalın kabuğunu rendeleyin. Sonra suyunu sıkın ve aşureye dökün. Ayrı bir sos tenceresinde karanfilleri ve tarçını demleyin. Bu suyu süzerek aşurenin içerisine dökün. Kalan malzemelerden tuzu, karabiberi, gül suyunu, sütü, balı ve şekeri döküp bir taşım kaynatıp aşureyi ocaktan alın. Sıcak sıcak üzerini istediğiniz malzemeler ile süsleyip servis edin. Oda sıcaklığına geldikten sonra bozulmaması için buzdolabında saklayın.
Mutfağın en eğlenceli haline abone olun!
http://bit.ly/OnedioYemekTube

Yemek dendi mi karşınıza çıkabilecek en lezzetli ve en keyifli kanal olduğumuz için sosyal medya hesaplarımızda yeni tarifler öğretiyor, ufuklar açıyor ve ağızların suyunu akıtıyoruz!

https://onedio.com/profil/onedio-yemek

Instagram: https://www.instagram.com/onedioyemek
Facebook: https://www.facebook.com/onedioyemek
Twitter: https://twitter.com/OnedioYemek


Burada konuklarımıza olmadık yiyeceklerin tattırıp “Yer Misin? Yemez Misin?” diye soruyoruz:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLEeZLIeeg-dwzv_w-lRM5Sq2LFz7TUiHv

Burada da şefimiz Sercan Bey ile kapışmayı göze alanlara “Yiyorsa Yap!” diyoruz:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLEeZLIeeg-dyAKepSFUtlPxNDHH3uDrv4