San Sebastian'ı Tahtından Edecek Belem Turtası (Pastel de Nata) Tarifi

Dünya'yı kasıp kavuran San Sebastian cheesecake'den sonra yeni bir akım geliyor... diyorlar... Kendisi de Belem turtası! Biz de Yemek Okulu'nda bakalım neymiş bu furyanın nedeni diye merak ettik, kolları sıvadık! Yapımı gerçekten çok da basit olan, ama ufak dokunuşların inanılmaz farklar yarattığı bu Portekiz tatlısının çay sohbetlerinin yeni gözdesi olacağına eminim. Sizlerle de bu tarifi paylaşayım dedim ki tarifini sözde 4 kişinin bildiği bu turtayla sevdiklerinize küçük bir sürpriz yapabilesiniz... Sürpriz diyorum ama aslında bu bilgiyi kullanarak hava da atabilirsiniz 😉

►Kanalımıza abone olmak için: http://bit.ly/RefikaninYemekOkulu
►İngilizce Kanalımız: https://youtube.com/c/refika


Kreması için:
- 250 gr(1su bardağı + 3 çorba kaşığı) toz şeker
- 125 ml (yarım su bardağı) su
- 1 limonun kabuğu
- 1 çubuk tarçın
- 250 ml (1 su bardağı) süt
- 37 gr ( 2 tepeleme çorba kaşığı) un
- 5 yumurta sarısı
6 adet tereyağlı milföy hamuru

Üzerine:
- Toz tarçın

• Fırının en üst rafına fırın taşı yerleştirin, eğer fırın taşınız yoksa bir tepsiyi ters çevirip koyarsanız aynı işlevi görecektir. Biz Burak’ın ekmek setinin ateş tuğlalarını bir tepsiye dizip onu kullanıyoruz ve gayet iyi çalışıyor. Aslında amacımız dar bir fırın elde etmek, böylece hem alttan hamuru hem de üstten kreması güzelce kızarıp pişebilecek.
• Fırını 250° C’de ızgara modunda çalıştırın. Bu halde 1-1,5 saat taşı ve fırını iyice ısıtın.
• 6 adet tereyağlı milföy hamurunu buzluktan çözülmesi için çıkarın. Ortalarından birleşik olduğu için ayırmadan çözdürün. Bütün olarak kullanacağız bu tarifte.
• Küçük bir sos tenceresine 250 gr toz şeker, 125 ml su, bir limonun kabuğu ve bir çubuk tarçını ekleyip altını açın. Biraz ısındıktan sonra hiç çırpmadan arada bir tencereyi çevirerek karıştırın. Yaklaşık 10 dakika karıştırmadan kaynatın.
• Ayrı bir sos tenceresine 250 ml süt, 37 gram un ekleyip hızlı hızlı karıştırarak pişirmeye başlayın. Kenarlarından kaynamaya başlayınca altını kapatabilirsiniz.
• Yaptığınız bu muhallebinin üzerine şerbeti ekleyip karıştırın ve soğumaya bırakın.
• Çözülen milföyleri kısa kenarından başlayarak rulo halinde sarın sonra üç eşit parçaya bölün.
• 12’li minik kek kalıbını veya varsa tekli kalıplardan 9 tanesini tereyağı ile ortadan dışa doğru sürerek yağlayın.
• Kesilmiş rulo hamurları diklemesine kek kalıbına koyduktan sonra baş parmaklarınızla kek kalıbının kenarlarına doğru hamuru açın. Baş parmaklarınızı ıslatırsanız yapışmadan kolayca yapabileceksiniz.
• Bu sırada şerbet ve muhallebi karışımı soğumuş olacaktır. Soğuyan karışıma 5 adet yumurtasını teker teker ekleyip karıştırın. Bu sırada fazla hava aldırmamaya özen gösterin. İçinde eğer pütür kaldıysa süzgeçten geçirmek pürüzsüz bir karışım elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer pürüzsüz ise boşuna süzgeçten geçirip fazladan hava aldırmanıza gerek yok. Hava alınca daha fazla kabaracağı için fırındayken taşabilir.
• Ardından karışımı 9 tane kek kalıbının içine eşit bir şekilde tam ağızlarına kadar doldurmayacak şekilde pay edin.
• Daha önceden ısıtmış olduğunuz fırında taşın üstünde 20 dakika pişirin. Eğer fırınınızın önü ve arkası eşit derecede pişirmiyorsa arada tepsiyi çevirebilirsiniz.
• Fırından çıkardıktan hemen sonra kalıplarından da çıkarıp soğumaya alın. Biraz soğuduktan sonra afiyetle yemeniz için sizi bekliyor. Dilerseniz üzerine toz tarçın serpip de yiyebilirsiniz.

Mutfağımızda ve Yemek Okulu’muzda neler oluyor daha yakından takip etmek için;
►Facebook: https://www.facebook.com/refikaninmutfagi/
►Instagram: https://www.instagram.com/refikabirgul/
►Twitter: https://twitter.com/refikabirgul
►Websitesi: https://www.refikaninmutfagi.com
►Mutfağımızda kullandığımız el emeği, göz nuru güzellikler için de: https://goo.gl/0aKsMW