Mutfağınızı Şimdiden Kışa Hazırlayacak 7 Kışlık Tarif

Kış yaklaşırken yaz lezzetlerini kışa saklamanın en lezzetli yollarını bulduk! Ne yapsam ne etsem diye düşünenlere işte cevap niteliğinde bir video!

KÖZ PATLICAN SALATASI

3-4 adet patlıcan
2 adet domates
4 adet közlenmiş biber
1 adet soğan
4 diş sarımsak
Tuz
Karabiber
Zeytinyağı

Patlıcanı fırında közleyin. Patlıcanı ve biberi küçük doğrayın. Domatesi küp küp, soğanı piyazlık doğrayın. Sarımsakları ezin. Bütün malzemeleri karıştırın.

Reçel Nasıl Yapılır?

1. Adım: Kavanoz
Kavanozları ya da kavanoz kapaklarını kaynatalım. Bu kavanozların steril olmasını ve reçellerin daha uzun süre korunmasını sağlayacaktır.

2. Adım: Meyvelerin Tazeliği
Meyvelerin oldukça taze olması gerekmekte.

3. Adım:
Meyve ve şeker oranı. Tatlı meyvelerde meyve miktarı kadar, daha az tatlı meyvelerde 1,5 katı kadar, ekşi meyvelerde 2 katı kadar şeker eklemeniz gerekmekte. Kullanacağınız meyveyi ve şeker miktarını kendinize göre ayarlayıp 1 kat meyve 1 kat şeker olacak şekilde 2-3 kat yapın ve yaklaşık 2-3 saat kapağını kapatıp bekletin.

4. Adım: Kaynama
Meyveler suyunu saldıktan sonra kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Sonrasında üzerinde oluşan köpükleri alın. Bu köpükler reçelinizin çabuk şekerlenmesine neden olacaktır, berrak bir reçel için köpüklerin iyice temizlenmesi gerekir.

5. Adım: Limon suyu/ Limon tuzu
Kısık ateşte kaynayan reçelin içerisine yarım limon suyu ya da 1-2 adet limon tuzu ekleyip karıştırın. Bu uzun vadede reçelinizin şekerlenmemesini sağlayacaktır.

6. Adım: Saklama
Sıcak reçelleri kavanozlara doldurup sonrasında kapaklarını sıkıca kapatın ve ters çevirerek oda sıcaklığında saklayın. Soğuduktan sonra ışık görmeyen serin bir yerde saklayın.

EVDE SEBZE NASIL KURUTULUR?

PATLICAN
Patlıcanları güzelce yıkayın ve havlu kağıt ile kurulayın. Sap kısmını dikkatlice temizleyin. Ortadan ikiye bölüp içini bir bıçakla çıkartın. Tuz ile ovun. Ardından ağız kısımları aşağı gelecek şekilde fırın ızgarasına bağlayın. Düşük ısıda tamamen içerisindeki su buharlaşana kadar fırının içerisinde fırın kapağı hafif aralık olacak şekilde fırınlayın.

DOLMALIK BİBER
Dolmalık, kırmızı, sivri ya da pazarda görüp aldığınız biber biberleri güzelce yıkayın ve havlu kağıt ile kurulayın. Ortasında bulunan saplarını ve çekirdeklerini çıkartıp temizleyin. İçlerini tuz ile ovun. Ardından orta kısımlarından ip geçirin ve ipe dizin. Ağız kısımları aşağı gelecek şekilde fırın ızgarasına bağlayın. Düşük ısıda tamamen içerisindeki su buharlaşana kadar fırının içerisinde fırın kapağı hafif aralık olacak şekilde fırınlayın.

KABAK
Kabakları güzelce yıkayın ve havlu kağıt ile kurulayın. Sap kısmını dikkatlice temizleyin. Ortadan ikiye bölüp içini bir bıçakla çıkartın. Tuz ile ovun. Ardından ağız kısımları aşağı gelecek şekilde fırın ızgarasına bağlayın. Düşük ısıda tamamen içerisindeki su buharlaşana kadar fırının içerisinde fırın kapağı hafif aralık olacak şekilde fırınlayın.

DOMATES
Domatesleri güzelce yıkayın ve havlu kağıt ile kurulayın. Sap kısmını dikkatlice temizleyin. Elma dilimi şeklinde kesip tepsiye dizin. Üzerine kontrollü şekilde zeytinyağı, tuz ve çok az karabiber serpin. Düşük ısıda tamamen içerisindeki su buharlaşana kadar fırının içerisinde fırın kapağı hafif aralık olacak şekilde fırınlayın.

KOLAY MUHAMMARA

5-6 adet kapya biber
7-8 kurutulmuş ekmek
2 YK domates salçası
1/2 SB ceviz içi
1/2 SB zeytinyağı
1 limonun suyu
1/2 SB nar ekşisi
2 YK pul biber
3 diş sarımsak
1 TK kimyon
Karabiber
Tuz

Ceviz, sarımsak ve kurutulmuş ekmeği mutfak robotundan geçirin. İçerisine kalan malzemeleri ekleyip güzelce karıştırın.


Mutfağın en eğlenceli haline abone olun!
http://bit.ly/OnedioYemekTube

Yemek dendi mi karşınıza çıkabilecek en lezzetli ve en keyifli kanal olduğumuz için sosyal medya hesaplarımızda yeni tarifler öğretiyor, ufuklar açıyor ve ağızların suyunu akıtıyoruz!

https://onedio.com/profil/onedio-yemek

Instagram: https://www.instagram.com/onedioyemek
Facebook: https://www.facebook.com/onedioyemek
Twitter: https://twitter.com/OnedioYemek


Burada konuklarımıza olmadık yiyeceklerin tattırıp “Yer Misin? Yemez Misin?” diye soruyoruz:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLEeZLIeeg-dwzv_w-lRM5Sq2LFz7TUiHv

Burada da şefimiz Sercan Bey ile kapışmayı göze alanlara “Yiyorsa Yap!” diyoruz:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLEeZLIeeg-dyAKepSFUtlPxNDHH3uDrv4