Evde Lokanta Usulü Mercimek Çorbası Tarifi

►Kanalımıza abone olmak için: http://bit.ly/RefikaninYemekOkulu
►İngilizce Kanalımız: https://youtube.com/c/refika

Mercimek çorbası
- 2 su bardağı sarı mercimek
- 3 adet soğan
- 3 küp tavuk suyu
- 2 çorba kaşığı tereyağı
- 2 çorba kaşığı zeytinyağı
- 2 çorba kaşığı un
- 9 su bardağı su
- 2 çay kaşığı tuz
-
2 çorba kaşığı çiğ susam• 2 su bardağı sarı mercimeği pirinç yıkama kabında ovuşturarak yıkayın. İyice köpürsün ve gri suyu aksın. Böylece piştiğinde gri köpüğü daha az çıkacak.
• Tencereye yıkadığınız mercimekleri, 8 su bardağı suyu, 3 küp tavuk suyu ekleyin. 1 soğanı da dörde bölüp koyun ve 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Bu şekilde kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra da altını kısıp pişirin. Sürenin sonunda küçük bir tencerede 2 çorba kaşığı tereyağını eritip 2 çorba kaşığı un ekleyin ve kısık ateşte devamlı karıştırarak kavurun. Un kahverengi olunca içine 1 bardak sıcak su koyup karıştırın ve karışımı çorbaya ekleyin. 1 çay kaşığı daha tuz ekleyip el blendırı ile pürüzsüz olana dek çekin. Nefis mercimek çorbanız emrinize amade.
• Çorba bu haliyle çok güzel ancak birkaç ufak ekleme ile efsane bir ziyafete dönüştürmek mümkün. 2 adet soğanı piyazlık doğrayıp 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı ile birlikte karamelize edin. Karamelize ederken ocak orta ateşte olsun ve ayrıca su eklemeyin böylece soğanlar çıtır çıtır bir halde karamelize olabilecekler. Hem lezzet hem çıtırtı ekleyecek 2 çorba kaşığı susam ekleyip kavurmaya devam edin. Yaklaşık 10 dakikada çıtır karamelize soğanınız da hazır.
• İster çıtır soğanlı ister öylece, çorbanız dilediğiniz şekliyle afiyet olsun.

Mutfağımızda ve Yemek Okulu’muzda neler oluyor daha yakından takip etmek için;
►Facebook: https://www.facebook.com/refikaninmutfagi/
►Instagram: https://www.instagram.com/refikabirgul/
►Twitter: https://twitter.com/refikabirgul
►Websitesi: https://www.refikaninmutfagi.com
►Mutfağımızda kullandığımız el emeği, göz nuru güzellikler için de: https://goo.gl/0aKsMW